Analiza „na żywo” może wspierać proces decyzyjny trenera i sztabu oraz pozwala obiektywnie ocenić sytuacje boiskowe, gdy każdy szczegół jest ważny. Przeczytajmy, co o niej sądzą dwaj trenerzy asystenci pracujący w Ekstraklasie.

Kto czytał lub oglądał „Moneyball” z pewnością nieraz zastanawiał się, czy przeniesienie modelu statystycznego z baseballa do piłki nożnej jest realne i czy oparta na mechanizmie liczbowym drużyna osiągałaby sukcesy. Zbierając dane z 25 lig europejskich, podjąłem się sprawdzenia, jaki wpływ na wynik końcowy meczu ma to, kto pierwszy zdobywa bramkę.

Badania wskazują, że to, co najlepiej zapamiętujemy, to początek (omówiony wcześniej efekt pierwszeństwa) i koniec (efekt świeżości) jakiegoś zdarzenia. Jego środkowa część, pomimo że może być najważniejsza, potrafi nam umykać.

Po analizie wszystkich meczów Ekstraklasy w I rundzie sezonu 2017/18 autor niniejszego artykułu, Łukasz Pachelski przedstawia wnioski dotyczące finalnych podań i akcji poprzedzających zdobycie gola. Wraz z autorem zachęcamy przede wszystkim do wdrożenia wniosków do treningu.

Jakie trendy taktyczne dało się zaobserwować w grze srebrnych medalistów Mistrzostw Europy U21, które w 2017 r. odbyły się w Polsce? W poniższym materiale Jakub Myszkorowski skupił się na organizacji taktycznej w subfazie budowania.

Analiza gry własnego zespołu i rywala to dziś już nie dodatek do pracy sztabów szkoleniowych, ale coraz częściej fundament ich organizacji. Obecne możliwości pozwalają nam na znaczące skrócenie czasu między analizą a wyciąganiem wniosków i ich wdrożeniem. Jesteśmy już w stanie zaprząc ten proces do działania również w przerwie meczu.

Procedura punktowania zawodników za poszczególne elementy gry została wyjaśniona w tekście „Skuteczność gry głównym wyznacznikiem oceny piłkarza w meczu”. Tym razem panowie: Dariusz Tysper i Paweł Dębski ocenili zawodników drużyny Manchester United w sezonie 2009/2010.

Niedawno w tekście „Skuteczność gry głównym wyznacznikiem oceny piłkarza w meczu” krok po kroku, wyjaśniona została procedura punktowania zawodników za poszczególne elementy gry. Zgodnie z tą procedurą, dwaj nasi Czytelnicy ocenili zawodników Legii Warszawa w sezonie 2009/2010.{jcomments on}

Poniżej, krok po kroku, wyjaśniona została procedura punktowania zawodników za poszczególne elementy gry. Przed przystąpieniem do opracowania sposobu kontroli działań zawodników w grze w piłkę nożną należy przyjąć pewne założenia.

Jedną z przegranych drużyn w sezonie 2010/2011 była Polonia Bytom, która opuściła Ekstraklasę. Natomiast w sezonie 2009/2010, zwłaszcza w rundzie jesiennej, Polonia była rewelacją rozgrywek utrzymując się do 10 kolejki na 3 miejscu w tabeli. W tej prezentacji pan Dariusz Tysper przedstawia podsumowanie gry defensywnej zespołu Polonii Bytom właśnie w rundzie jesiennej sezonu 2009/2010. {jcomments on}

Newsletter