Poprawnie zbilansowana dieta pozwala na utrzymanie odpowiedniej masy ciała, ale co ważniejsze, znacząco poprawia jakość intensywnych treningów, ogranicza ryzyko kontuzji, przyspiesza proces regeneracji, dzięki czemu pozwala na systematyczny rozwój oraz zachowanie pełni zdrowia.

 

Źle zbilansowana dieta (ilość tłuszczu, białka i węglowodanów) bądź niestosowanie się do ogólnych zaleceń żywieniowych po wysiłku są niewątpliwie czynnikami ograniczającymi wynik sportowy. Właściwie skomponowana dieta i zasady żywieniowe są punktem wyjścia do treningu wytrzymałościowego i specjalistycznego.

 

Aby właściwie się odżywiać, nie jest potrzebny szczegółowy jadłospis od dietetyka. Wystarczy przestrzegać zasad kompozycji produktów na talerzu. Wielkość talerza i jego skład zależy od intensywności i czasu trwania treningu/meczu:

 

  • niska intensywność treningu – mniejszy talerz, mniej węglowodanów;
  • wysoka intensywność wysiłku – więcej węglowodanów.

 

 

 

Najważniejsze są 4 podstawowe kwestie żywieniowe, które można uogólnić do:

  • nawodnienia,
  • czasu posiłków,
  • jakości posiłków oraz
  • suplementacji

 

Każdy z tych punktów można rozwinąć na godzinną prelekcję, ale nie to jest najważniejsze. Proste zasady działają najlepiej – zaraz po obudzeniu się wypij szklankę wody albo w ciągu dnia wypij 10 szklanek wody, najlepiej jedną szklankę co godzinę, do 30 min po obudzeniu się zjedz śniadanie – nie trenuj na czczo!

 

Po więcej wiedzy odsyłamy do artykułu „Czego trener może dowiedzieć się od dietetyka? Część I”, którego autorem jest Wojciech Zep, dietetyk Legii Warszawa, opublikowanego w nr 4/2017 (23) czasopisma „Asystent Trenera”.

 

Tutaj można zamówić czasopismo „Asystent Trenera”