Większość złych decyzji podejmowanych na boisku piłkarskim w profesjonalnej piłce nożnej, gdzie umiejętności techniczne i motoryczne zawodników są na bardzo wysokim poziomie, biorą się z braku obserwacji boiskowej oraz zbyt wolnego „skanowania” wolnej przestrzeni, ustawienia przeciwników i partnerów.

W ostatnich latach zauważalny jest rozwój piłki nożnej, zarówno pod kątem technologicznym, jak i przygotowania taktycznego. Trenerzy stawiają na coraz odważniejsze ustawienia i chętniej wykorzystują bramkarza do rozgrywania od tyłu. Jakie ciekawostki taktyczne można było zauważyć w ostatnich latach?

Reprezentacja Polski w bolesnym stylu rozpoczęła eliminacje do Euro 2024. Polacy w pierwszym spotkaniu zmierzyli się na wyjeździe z Czechami i przegrali 3:1. Co zmieniło się względem poprzedniego selekcjonera? Na jakie ustawienie postawił Fernando Santos?

Daniel Wojtasz, analityk w Szkole Trenerów PZPN, dzieli się swoimi przemyśleniami na temat tego, jak powinna wyglądać idealna odprawa przedmeczowa.

W nr 3/2022 (50) czasopisma „Asystent Trenera” została opublikowana rozmowa z Tomaszem Kuźmą, trenerem II drużyny Rakowa Częstochowa. Poniżej jej fragment, w którym ten szkoleniowiec opowiada o 3 zasadach, które wyróżniłby w modelu gry swojej drużyny (w fazie bronienia i atakowania).

Michał Zachodny wziął na warsztat „polską myśl szkoleniową” i rozłożył ją na czynniki pierwsze, analizując przyczyny rzadkich zwycięstw i znacznie częstszych porażek polskiej reprezentacji. Znany analityk odmalowuje krajobraz piłki nożnej znad Wisły na przestrzeni dziesięcioleci, przedstawiając jej rozwój na tle taktycznych przemian w światowym futbolu.

Gdy słyszymy o „SFG”, to oczywiście w pierwszej kolejności przychodzi nam na myśl rozegranie rzutów rożnych bądź wolnych. Trenerzy przykładają jednak coraz większą wagę do wrzutu piłki.

W momencie mojego pierwszego zainteresowania się stałymi fragmentami gry w głowie miałem tylko jedno: jak zdobyć bramkę. Z biegiem czasu i kolejnymi nabytymi doświadczeniami uświadomiłem sobie, że muszę też zrobić wszystko, aby mój zespół skutecznie bronił. Dziś to od obrony zaczynam planowanie działań naszego zespołu.

Analiza „na żywo” może wspierać proces decyzyjny trenera i sztabu oraz pozwala obiektywnie ocenić sytuacje boiskowe, gdy każdy szczegół jest ważny. Przeczytajmy, co o niej sądzą dwaj trenerzy asystenci pracujący w Ekstraklasie.

Tworzenie modeli taktycznych w grach zespołowych, w tym w piłce nożnej, jest najtrudniejsze. Model powinien bowiem uwzględniać elementy, takie jak zachowania boiskowe poszczególnych zawodników, ich relacje, działania poszczególnych formacji (obrona, pomoc, atak), reakcje pojedynczych zawodników i zespołu jako całości na potencjalne działania ze strony przeciwnika.

Newsletter