Zamknij okno

Jak konstruować odprawę przedmeczową, aby była dobrze skrojona i skuteczna? Nasi słuchacze, a więc zawodnicy, na początku muszą usłyszeć to, co najważniejsze.

 

 

 

W większości koncepcji działania perswazyjnego (a podręczników tego typu komunikowania znajdziecie na pęczki) przywiązuje się wielką wagę do tego, co i jak wypowiadamy właśnie na początku. To, podobnie jak nasze ostatnie słowa, ma największą szansę zapaść najgłębiej w pamięć słuchaczy. Jeśli więc planujemy zacząć od zgranego: Tylko, żeby nie skończyło się tak, jak w poprzednim tygodniu…, lepiej od razu życzyć zawodnikom dobrego meczu i na tym poprzestać. Na odprawie przed meczem nie rozwiązujemy problemów z poprzedniej kolejki – te powinny być już dawno przeanalizowane i zneutralizowane w procesie treningowym. Jeśli demony (niedalekiej) przeszłości wracają na rozmowie poprzedzającym kolejne spotkanie, to trochę tak, jakbyśmy stawiali duży znak zapytania przy całym mikrocyklu.

 

Najważniejszy przekaz stawiamy więc na początku oraz… powtarzamy go na końcu odprawy. To zgodne z zasadą redundancji, która jest typowym zabiegiem retorycznym. Redundancja jest zjawiskiem pożądanym, uwarunkowanym sytuacją fizyczną, zwłaszcza wówczas, gdy wypowiedź oralną kierujemy nie do pojedynczych rozmówców, lecz do wielkiego audytorium. W dużym zgromadzeniu, choćby ze względu na akustykę, nie każdy rozumie wszystkie słowa wypowiedziane przez mówcę. Dlatego dobrze, jeśli powie się to samo, albo w przybliżeniu to samo, dwa lub trzy razy – zwraca uwagę Walter J. Ong, wybitny teoretyk komunikacji. A my nie chcemy opowiedzieć zawodnikom o wczorajszym obiedzie u cioci, ale skutecznie ich zaprogramować na mecz. Odprawa nie ma się po prostu odbyć, ale musi zmienić zastaną rzeczywistość, a więc działanie naszych zawodników. Dlatego powtarzajmy to, co dla nas najważniejsze. Każda odprawa musi być zamkniętym i pełnym dziełem, które musi mocno oddziaływać. Jak dobra książka, trzymająca w napięciu od początku do końca. Bohater Lekcji tańca dla starszych i zaawansowanych Bohumila Hrabala w uniesieniu stwierdza w pewnym momencie: (…) prawdziwa poezja musi kaleczyć i ranić, tak jakbyś zapomniał w kieszeni żyletki i przy wycieraniu nosa skaleczył sobie o nią organ powonienia, dlatego porządna książka nie jest po to, aby czytelnik mógł łatwiej usnąć, ale żeby musiał wyskoczyć z łóżka i tak, jak stoi, w bieliźnie, pobiec do pana literata i sprać go po pysku. O to samo chodzi w odprawie – ma podburzyć i wprowadzić w stan podwyższonego skupienia naszych zawodników, którzy mają być gotowi do planowego prowadzenia skutecznej walki sportowej.

 

 

 

Poza powtarzalnością odprawa musi mieć szkielet. Nie możemy sobie pozwolić na swobodny strumień świadomości, w którym mieszają się wątki: raz wspomnimy o grze w ofensywie, po chwili dodamy coś o bronieniu przeciwko stałym fragmentom gry, aby przerwać nagle, bo przypomnieliśmy sobie, że nie podaliśmy jeszcze składu (albo wymieniliśmy w składzie dwunastu zawodników – co, jako żywo, zdarzyło się w szatni jednego z pucharowiczów). Jestem daleki od tego, aby stwierdzać autorytarnie, że o to istnieje 1 sprawdzony schemat odprawy i każdy różniący się od niego choćby o 1 punkcik jest już mniej wart. Przykładowy układ może wyglądać następująco:

 

  • kwestie organizacyjne: jak choćby podstawowe pytanie o stan zdrowia warunkujący udział w meczu, a kiedy prowadzimy zespół bez wsparcia kierownika, musimy jeszcze sprawdzić obecności i zebrać niezbędne dokumenty,
  • podanie i omówienie składu,
  • krótkie nakreślenie celów na mecz

 

(dalej następuje przedstawienie konkretnych środków do zrealizowania tych celów),

 

  • omówienie organizacji gry w defensywie – z problematyzacją przy konkretnych działaniach rywala,
  • omówienie zasad bronienia przeciwko stałym fragmentom gry,
  • omówienie organizacji gry w ofensywie – podobnie jak w przypadku defensywy, ze wskazaniem wariantowości,
  • omówienie rozwiązań przy stałych fragmentach gry w ofensywie,
  • podsumowanie wniosków i przypomnienie celów.

 

Powyższy fragment pochodzi z artykułu autorstwa Jakuba Myszkorowskiego „Odprawa: zrób to dobrze” opublikowanego w nr 5/2015 (12) czasopisma „Asystent Trenera”.

 

Tutaj można zamówić czasopismo „Asystent Trenera”

Kalendarz wydarzeń

Pon Wt Sr Czw Pt Sb Nd
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28

Warsztaty szkoleniowe – Przygotowanie fizyczne w piłce nożnej.

2018-02-04

Tematyka tych warsztatów często niestety jest niedoceniana, wręcz pomijana albo zapominana w codziennej pracy treningowej piłkarzy nożnych. Dlatego postanowiliśmy zgłębić ten temat i poszerzyć wiedzę z zakresu ZAPOBIEGANIA KONTUZJOM w PIŁCE NOŻNEJ, bo przecież każdy z Nas trenerów chciałby mieć do dyspozycji wszystkich swoich podopiecznych przez cały sezon. Jednocześnie każdy piłkarz marzy o tym, aby omijały go kontuzje. Jednak same marzenia nie wystarczą trzeba wiedzieć jak postępować, aby minimalizować ryzyko występowania kontuzji. O tym jak należy to robić powiedzą szczegółowo podczas Warsztatów nasi goście ze SPORTOPEDICA z Poznania – panowie Marcin Łepski i Marcin Podwika.

więcej...

Projekt Klub – Nowoczesny model pracy sztabu szkoleniowego

2018-02-17

Jedyny taki projekt szkoleniowy w Polsce. Piotr Stokowiec wraz ze swoimi najbliższymi współpracownikami odsłoni kulisy pracy profesjonalnego sztabu szkoleniowego!  

więcej...

Jak wychować mistrza - warsztaty dla rodziców.

2018-02-22

22 lutego 2018 r. zapraszamy na warsztaty edukacyjne dla rodziców sportowych dzieci. Przedstawimy proces szkolenia sportowego przez pryzmat psychologii sportu. Realne przykłady poparte teorią. Zastanowimy się, jakie powinno być nastawienie zawodników i rodziców do sportowej rywalizacji. Przekażemy propozycje dla rodziców jak rozwijać sferę mentalną dzieci. To wszystko w celu wychowania jak największej liczby sportowych mistrzów!

więcej...

Indywidualizacja szkolenia zawodników - warsztaty

2018-02-23

23 lutego 2018 r. spotkamy się w niedużym gronie, aby porozmawiać o indywidualizacji szkolenia. Ograniczenie liczby uczestników pozwoli na mocno warsztatową pracę. W pierwszej części zajmiemy się praktycznym zastosowaniem pomysłów, które Alex Trukan opisał w swoim artykule w AT[1] + krótki wstęp ogólny o indywidualizacji (dla tych, którzy nie byli na pierwszym szkoleniu[2]). W dalszej części zajmiemy się rozpoznawaniem talentów u zawodników. Ostatnia część warsztatów to czas na pytania i ogólną dyskusję.

więcej...

Już dziś zamów!!!

 

 

 

 

 

Newsletter

Chcesz być informowany o każdym nowym artykule, jaki pojawi się na stronie?

Zapisz się na bezpłatny serwis e-mail!

 

Partnerzy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dieta i odżywki

Kontuzje i zapobieganie

Psychologia

copyright 2009-2015 © asystent-trenera
projekt i wykonanie: bal-comp.pl

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie z serwisu internetowego bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Wszystkie zasady ich używania wraz z informacjami o sposobie wyrażania i cofania zgody na używanie cookies, opisaliśmy w Polityce Prywatności.