{jcomments on}Tym razem przygotowaliśmy opis treningu zaobserwowanego w klubie Liverpool FC. Od kilku sezonów można zauważyć wyraźną progresję formy tego zespołu. Dobre transfery, a przede wszystkim praca, którą włożył trener Rafa Benitez dają naprawdę ciekawe efekty. Materiały wykorzystane w tym tekście pochodzą  ze strony www.worldclasscoaching.com.

 

 

Rozgrzewka

 

Wszyscy zawodnicy podczas treningu korzystają ze sport testerów. Po 15-minutowej rozgrzewce składającej się z rozbiegania i rozciągania zespół zostaje podzielony na kilka grup, w których zawodnicy pracują nad techniką. Każda grupa składa się z 5 zawodników, którzy poruszają się podając sobie piłkę w kwadratach o boku ok. 10 m. Na sygnał osoba w tym momencie znajdująca się przy piłce zagrywa ją do następnego kwadratu, po czym biegnie za piłką.

 

Jak widać nawet w wielkich klubach ćwiczenia treningowe polegają na doskonaleniu nawet tych najprostszych zagrań, jakim są podania dołem. Doskonalenie tak prozaicznego elementu jak podawanie piłki może okazać się kluczem do sukcesu!

 

Założenia


  1. Wszystkie zagrania na 1 kontakt.
  2. Dobra komunikacja podczas wymiany podań w kwadracie.
  3. Praca przez 8 minut.

 

 

Rysunek 1.  

 

Zakładanie pressingu na przeciwnika

 

Na połowie boiska odbywa się gra, w której biorą udział 2 drużyny po 8 zawodników oraz dodatkowo 2 bramkarze. Celem gry jest zagranie piłki górą do bramkarza, który znajduje się w oznaczonej grzybkami strefie. Zasadniczym założeniem jest doskonalenie stosowania pressingu, czyli zamykania przeciwnika bez możliwości podania przez niego piłki partnerowi. Zawodnicy mają szybko podchodzić do przeciwnika i zamykać go. Jeśli jedna drużyna skutecznie zastosuje pressing i zamknie przeciwnika, to druga ekipa nie będzie w stanie zagrać piłki do bramkarza.  

 

Cele szkoleniowe

 

Komunikacja na boisku, aby wszyscy gracze jednej drużyny wiedzieli kto i kiedy zakłada pressing i wszyscy brali w tym udział.

 

 

Rysunek 2.

 

Postęp w ćwiczeniu

 

Nadal gra toczy się na połowie boiska. Wciąż celem jest podanie piłki górą do rąk bramkarza, ale tym razem musi ono nastąpić ze swojej połowy (czyli własnej strefy obronnej). Jednak, aby móc wykonać takie zagranie, zespół musi przed nim wymienić co najmniej 5 podań.  

 

Warunki do spełnienia


  1. Koncentracja na grze obronnej zarówno z punktu widzenia obrońcy jak i napastnika, czyli sposobu ustawienia, zmuszania przeciwnika do zagrania słabszą nogą, opóźniania i spowalniania akcji przeciwnika itd.
  2. Ilość kontaktów z piłką jest nieograniczona.
  3. Gra trwa 2 x 8 minut.

 

 

Rysunek 3.

 

Ćwiczenie strzeleckie

 

Polega ono na sekwencji podań z pierwszej piłki zakończonej strzałem na bramkę (rysunek nr 4). Po oddanym strzale zawodnicy przechodzą o jedno stanowisko do przodu, a oddający strzał wraca na początek.

 

 

Rysunek 4.  

 

DODATKOWO ZOBACZ NA NASZEJ ANIMACJI JAK POWINNO WYGLĄDAĆ PRAWIDŁOWE WYKONANIE TEGO ĆWICZENIA!

 

 

Zajęcia specjalne

 

Podczas gdy reszta drużyny bawi się piłką, np. grając w siatkonogę, żonglując lub grając w „dziada" napastnicy pracują jeszcze nad indywidualnym wykańczaniem akcji. Na koniec cała drużyna razem odbywa krótkie roztruchanie i rozciąganie.