Albert Capellas był m.in. koordynatorem akademii FC Barcelona, współpracował np. z Johannem Cruyffem, Pepem Guardiolą czy Peterem Boszem a obecnie jest trenerem reprezentacji Danii U21. Poniżej wyjaśnił, co sądzi o najnowszych trendach, które mocniej podkreślają znaczenie faz przejściowych.

Marek Saganowski po zakończeniu kariery piłkarskiej szybko przeszedł na drugą stronę i zasiadł na ławce trenerskiej. Obecnie pełni funkcję asystenta trenera Legii Warszawa, Aleksandara Vukovicia. Poniżej fragment rozmowy opublikowanej w nr 2/2020 (37) AT.

Marek Śledź jest głównym trenerem i dyrektorem akademii RKS Raków Częstochowa. W przeszłości był również trenerem, koordynatorem Amiki Wronki oraz dyrektorem akademii poznańskiego Lecha. Poniższy fragment pochodzi z podcastu „Jak Uczyć Futbolu.

Jego karierę trenerską można określić jako bardzo specyficzną. Polscy trenerzy rzadko szukają bowiem zatrudnienia w krajach położonych na wschód. Marek Zub stał się jednak bardzo uznanym szkoleniowcem na Litwie, Łotwie oraz w Kazachstanie, a pracował także w Chinach. Zapytaliśmy go o jego doświadczenia...

Stanisław Czerczesow w Polsce znany jest głównie z sukcesów odnoszonych z Legią Warszawa, z którą sięgnął po mistrzostwo Polski oraz krajowy puchar. Po opuszczeniu stolicy trafił jednak na trenerski szczyt w swoim kraju – dostąpił zaszczytu poprowadzenia reprezentacji narodowej podczas mistrzostw świata rozgrywanych w Rosji i dotarł z nią do ćwierćfinału. Charakterystyczny szkoleniowiec dzieli się z Czytelnikami „Asystenta Trenera” kulisami swojego fachu.

Boiskowi przywódcy zawsze odciskają piętno na zespołach, w których występują. Jednym z nich w czasie kariery był Jerzy Brzęczek, który nosił też opaskę kapitana w reprezentacji Polski. Dziś w roli szkoleniowca prowadzi ekstraklasową Wisłę Płock, a w poniższym tekście uchyla rąbka tajemnicy dotyczącej swojej strategii budowania pozycji trenera-lidera w szatni.

Yuriy Moroz z Dynamem Kijów odnosił duże sukcesy jako piłkarz. Po zakończeniu kariery zajął się pracą trenerską. Prowadził między innymi juniorskie reprezentacje Ukrainy, a dziś w Dynamie odpowiada za drużynę do lat 21. – Najważniejszy dla mnie jest mój zespół. Skupiam się na własnym modelu gry – mówi w wywiadzie dla „Asystenta Trenera” (wtedy jeszcze pracował w grupie U19).

Rola obozów sportowych w życiu młodego miłośnika aktywności fizycznej posiada niemal fundamentalny charakter. To właśnie poprzez zabawę może on posiąść niezbędną wiedzę z zakresu sportowego wychowania. Zdrowe odżywianie, najnowsza metodologia szkolenia w zakresie piłki nożnej czy możliwość pozyskania najważniejszych wartości, jakimi są zasady fair play i umiejętność pracy w grupie rówieśników, to zaledwie namiastka korzyści wynikających z udziału w sportowych koloniach. O pasji i zaangażowaniu w krzewieniu aktywności fizycznej na obozach i półkoloniach SportujMy.pl, opowiada sam Piotr Reiss.

Jako piłkarz występował między innymi w Betisie Sewilla czy 1. FC Kaiserslautern. Z reprezentacją Chorwacji brał udział w EURO 2004. Dziś Nenad Bjelica prowadzi drużynę Lecha Poznań. Wejście w rundę jego zespół miał imponujące. – Okres przygotowawczy całej drużyny trwa 5 tygodni, więc szkoda mi czasu, by tracić go na bezcelowe bieganie. Wolę poświęcić je na treningi z piłką – mówi w rozmowie z „Asystentem Trenera”.

W Stanach Zjednoczonych spędził kilkanaście lat. Pracował z reprezentacją narodową tego kraju, pełnił też funkcję selekcjonera kadry młodzieżowej USA. Obecnie trener Lechii Gdańsk – Piotr Nowak odpowiedział na pytania zadane przez naszych Czytelników. Także na te związane z treningiem dzieci i młodzieży.

Newsletter