Poprzednio nasz Czytelnik, pan Dariusz Tysper dokonał analizy gry defensywnej Realu Madryt w Gran Derby z rundy jesiennej 2010/2011. Tym razem zajął się grą defensywną drużyny FC Barcelona z tego właśnie meczu.{jcomments on}

• PA – prawa ataku

Tabela 1. Charakterystyka liczbowa odbiorów piłki w poszczególnych strefach w meczu FC Barcelona - Real Madryt

Najwięcej odbiorów zanotowano poprzez współdziałanie w liczbie – 36, co stanowi – 71% wszystkich odbiorów. Odbiór poprzez wyprzedzenie stosowano – 8 razy. W meczu zespół FC Barcelona odebrał – 7 piłek poprzez wygranie pojedynku 1x1. Analizując, w których strefach najczęściej odbierano piłkę, najwięcej odbiorów zanotowano w strefach na własnej połowie boiska w liczbie – 29. W strefach na połowie przeciwnika odnotowano – 14 odbiorów. W sektorach obrony wystąpiło – 8 odbiorów, większość – 6 z nich notowano w strefie ŚO. W ataku nie notowano odbioru piłki. Najwięcej piłek zespół FC Barcelona odebrał w strefach środkowych na własnej połowie boiska. Statystycznie dużo odbiorów notowano na połowie przeciwnika w strefie ŚP – 8. W wyniku obserwacji stwierdzono, że odbiór piłki poprzez wyprzedzenie i współdziałanie najczęściej notowano w sektorach środkowych boiska.

Tabela 2. Charakterystyka liczbowa i procentowa przegranych pojedynków 1x1 przez zawodników FC Barcelona w meczu z drużyną Real Madryt

Zawodnicy FC Barcelona przegrali w meczu – 34 pojedynki 1x1, z czego – 5 zanotowano w strefie obrony, co stanowiło - 17% . W strefie środkowej odnotowano – 19 przegranych pojedynków, a w strefie ataku – 5. Przegrane pojedynki 1x1 w strefie obrony – 3 razy powodowały zagrożenie bezpośrednie pod własną bramką. Zagrożenie pośrednie poprzez przegrane pojedynki w tej strefie obrony odnotowano – 2 razy. W strefie środkowej zanotowano – 19 przegranych pojedynków, z czego – 1 spowodował zagrożenie bramki. W meczu odnotowano – 8 przegranych pojedynków 1x1 w strefie środkowej, po których wystąpiło pośrednie zagrożenie bramki. W tej strefie odnotowano – 10 przegranych pojedynków bez zagrożenia. Wszystkie przegrane pojedynki w strefie ataku wystąpiły bez zagrożenia. Badania wykazały, że w meczu poprzez przegrane pojedynki 1x1 przez zawodników FC Barcelona – 4 razy wystąpiło zagrożenie bezpośrednie (13,8%). Zespół FC Barcelona przegrał w trakcie meczu mniej pojedynków 1x1 w porównaniu z drużyną Real Madryt. W wyniku obserwacji stwierdzono, że więcej przegranych pojedynków FC Barcelona zanotowała w strefach ataku, co potwierdza bardziej ofensywną grę Katalończyków.

Tabela 3. Charakterystyka liczbowa i procentowa przegranych pojedynków 1x1 w poszczególnych okresach czasu w meczu FC Barcelona – Real Madryt

Zespół FC Barcelona w pierwszej połowie meczu przegrał – 16 pojedynków 1x1, a w drugiej części spotkania odnotowano – 13 przegranych pojedynków. Najwięcej przegranych pojedynków zanotowano w ostatnich piętnastu minutach meczu. W tym okresie zespół FC Barcelona odnotował – 8 przegranych pojedynków 1x1, jednak żaden z nich nie został popełniony w strefie obrony i nie zagroził bezpośrednio bramce. Analizując przegrane pojedynki piłkarzy FC Barcelona pod kątem zagrożenia własnej bramki stwierdzono, że pierwszy kwadrans meczu był pod tym względem najsłabszy. Zespół FC Barcelona w tym okresie odnotował – 6 przegranych pojedynków 1x1, z czego – 3 piłkarze popełnili we własnym polu karnym.

Tabela 4. Charakterystyka liczbowa przerywanych akcji ofensywnych Realu Madryt w meczu przez zawodników FC Barcelona

W meczu dominującym sposobem przerywania akcji przez zawodników FC Barcelona stanowiło wybicie piłki zastosowane – 10 razy, najczęściej w strefie ŚW – 4 i ŚO – 3. Poprzez zatrzymanie akcji przerwano – 7 ataków przeciwnika. Przerwanie akcji drużyny Real Madryt faulem zanotowano – 4 razy.

Rysunek 1. Odbiory piłki przez zawodników FC Barcelona w poszczególnych strefach boiska w meczu z zespołem Real Madryt

• żółte punkty - odebrane piłki we współdziałaniu
  • czerwone punkty - odebrane piłki poprzez wygranie pojedynku 1x1
  • niebieskie punkty - odbiór piłki poprzez wyprzedzenie

Rysunek 2. Przegrane pojedynki 1x1 w poszczególnych strefach boiska przez zawodników FC Barcelona w meczu z drużyną Real Madryt

• białe punkty oznaczają przegrane pojedynki 1x1 bez zagrożenia
  • zielone punkty oznaczają przegrane pojedynki 1x1 po których wystąpiło zagrożenie pośrednie
  • różowe punkty oznaczają przegrane pojedynki przegrane pojedynki 1x1 po których wystąpiło zagrożenie bezpośrednie

Autor: Dariusz Tysper