Niedawno w tekście „Skuteczność gry głównym wyznacznikiem oceny piłkarza w meczu” krok po kroku, wyjaśniona została procedura punktowania zawodników za poszczególne elementy gry. Zgodnie z tą procedurą, dwaj nasi Czytelnicy ocenili zawodników Legii Warszawa w sezonie 2009/2010.{jcomments on}

Legia Warszawa – Zagłębie Lubin 4:0

Analizując tabelę 1. najwyższą liczbę punktów wg przyjętych kryteriów uzyskali:

• Iwański 8,5 pkt,
  • Jędrzejczyk i Rybus po 7 pkt.

Najniższą liczbę punktów uzyskali: Rzeźniczak i Astiz po 4,5 pkt.

• Wawrzyniak 0 pkt.

Analizując występy zawodników Legii Warszawa w 5 meczach (tabela 6.) najwyższą średnią punktową uzyskali: Szałachowski, Komorowski i Paluchowski po 6 pkt.

Spośród zawodników grających we wszystkich meczach (Iwański i Radović) lepiej wypadł Iwański 5,9 pkt. Najniższe noty wg. przyjętych kryteriów otrzymali: Kiełbowicz 3 pkt., Szala 2,5 pkt. I Grzelak 2,25 pkt. W 5 analizowanych meczach piłkarze Legii najwyżej zostali ocenieni w spotkaniu z Zagłębiem Lubin 61 punktów, wygranym 4:0, a najniżej w pojedynku z Cracovią Kraków 29,5 punktu mimo zwycięstwa 2:1.

Warto zauważyć, że podczas meczu z Cracovią w drużynie Legii ocenianych zostało tylko 9 zawodników z uwagi na czerwoną kartkę Choto w 26 minucie gry. Na postawie analizy stwierdzono, że mogło to mieć wpływ na wysokość noty całej drużyny, ale z drugiej strony nie ułatwiło zwycięstwa. Mimo drugiego wyniku pod względem liczby zdobytych punktów 52,5 mecz z Polonią Bytom „legioniści” przegrali 0:1.

Analizując tabelę 7. zauważyć można znaczenie liczby strat piłki z wynikiem końcowym meczu. Najwięcej strat zawodnicy Legii zanotowali w meczu z Polonią Bytom (81) i Ruchem Chorzów (78), co przełożyło się na końcową przegraną w tych meczach. Najmniej niecelnych zagrań odnotowano w meczu z Zagłębiem Lubin, który zakończył się najwyższym zwycięstwem 4:0.

Biorąc pod uwagę pozostałe elementy gry i ich wpływ na końcowy rezultat nie są one tak jednoznaczne. Na przykład najwięcej strzałów zawodnicy Legii oddali w meczu z Zagłębiem (19), co skutkowało najwyższym zwycięstwem (4:0), a drugi pod względem liczby strzałów okazał się mecz z Polonią, który Legia przegrała (0:1).

Największa liczba działań na zdobycie pola gry (467) padła w spotkaniu najwyżej wygranym (4:0 z Zagłębiem), a najniższa w meczu z Cracovią (256), na co pewnie wpływ miała czerwona kartka Choto z 26 minuty gry.

Jeśli chodzi o działania na kontrę najmniej odnotowano w meczach z Ruchem (0:1) i Cracovią (2-1) po 4, co w meczu z Cracovią było do przewidzenia, gdyż to Legia od 26 minuty nastawiła się na grę „z kontry” mając o jednego zawodnika mniej w składzie.

W przerwaniach akcji najwyższą skutecznością zawodnicy wykazali się w meczach z Zagłębiem, Koroną(wygrane) i Ruchem Chorzów (porażka).

Odbiór piłki najczęściej występował w meczu z Koroną (75) i Zagłębiem (74), czyli meczach zakończonych zwycięstwem. W pozostałych trzech meczach ich liczba była podobna.

Zawodnicy Legii najczęściej zagrażali własnej bramce, popełniając błędy w jej pobliżu w meczu z Koroną (24). Nie wpłynęło to jednak na utratę choćby jednej bramki. Świadczy to o nieporadności przeciwników w grze ofensywnej, bądź o skutecznej grze bramkarza.

Autorzy: Paweł Dębski, Dariusz Tysper