Skręcenie stawu skokowego to najczęstszy uraz kończyny dolnej, nie tylko wśród sportowców. Może przytrafić się każdemu z nas, podczas zwykłych, codziennych czynności. Poniżej kilka wskazówek od dr. Marcina Popielucha jak pracować nad powrotem do sprawności tego stawu po jego skręceniu.

Bardzo często nasi zawodnicy narzekają na „zestaw” następujących dolegliwości: przewlekły ból kolan, sztywność (stawów?) oraz ból w okolicy guzowatości piszczeli. W przypadku młodych piłkarzy wszystkie te problemy wiążą się z jedną jednostką chorobową – chorobą Osgood-Schlatera. Jak się przed tym chronić?

Piłkarz – przedszkolak ma bardzo dużo chęci i zapału do ćwiczeń, gier i zabaw. Charakteryzuje go dość duża ruchliwość, ale jak w każdym wieku poza plusami jest też druga strona medalu. Słabości takiego zawodnika są niezwykle ważnym elementem, które należy rozważyć, dobierając ćwiczenia.

Diagnostyka funkcjonalna jest bardzo ważnym elementem oceny danego zawodnika zarówno pod kątem prawidłowego i efektywnego rozwoju jego umiejętności, jak i w celu wychwycenia słabych ogniw w funkcjonowaniu jego ciała. Odpowiednio wczesna identyfikacja słabych punktów może uchronić zawodnika przed poważną kontuzją.

Mechanizm propriocepcji składa się z wielu komponentów: równowagi, koordynacji, jak również elastyczności. Sprawny system popriocepcji jest ważną umiejętnością każdego piłkarza. Poniżej przykładowe ćwiczenie.

Stretching dynamiczny powinien być ważnym elementem treningu piłkarza. Warto zapamiętać, że powinien być stosowany jako element rozgrzewki głównie w celu poprawy wyników sportowych zawodnika.

Duża liczba meczów i duża intensywność treningu powodują skrócenie mięśni, a brak odpowiedniego stretchingu może powodować urazy.

Jak powszechnie wiadomo, podstawą piłki nożnej są silne i stabilne kończyny dolne oraz kompleks miedniczny wraz z kręgosłupem jako fundamentem całego ciała. Jednak, na szczęście, świadomość, że „nie samymi nogami piłkarz biega”, staje się coraz bardziej powszechna.

Skręcenie stawu skokowego to najczęstszy uraz wśród osób aktywnie uprawiających sport, aż 85% osób przynajmniej raz w życiu doświadcza tego rodzaju kontuzji. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia kontuzji stawu skokowego, powinniśmy wzmacniać mięśnie w jego okolicy, a także pracować nad odpowiednią stabilizacją oraz czuciem własnego ciała w przestrzeni, tzw. czucie głębokie, czyli propriocepcja. Z pomocą przychodzi Carolina Medical Center ze swoim projektem CMC’11.

Na pewno każdy spotkał się w takiej lub innej formie z treningiem plajometrycznym, ale czy zastanowiliście się, czym jest plajometria w swojej funkcji, jak może wpływać na nasz organizm i, oczywiście, jak może nam pomóc?

Newsletter