W dniach 7–8 maja w Warszawie odbędzie się kurs skautingowy organizowany przez Scouts for Football. To wydarzenie inauguruje cały cykl spotkań poświęconych skautingowi. Do merytoryki znanej z poprzednich kursów dodano moduł z kompleksowym omówieniem specyfiki obserwacji zawodników na konkretne pozycje boiskowe. Dzięki temu uczestnicy uzyskują możliwość głębszego zapoznania się z tematem.

 

 

 

Cykl skierowany jest do piłkarzy, trenerów, skautów, przedstawicieli klubów, szkółek i wszystkich tych, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę na temat piłki nożnej. Pomogą w tym wybitni prelegenci i specjalnie przygotowany Model Edukacji Skauta SFF, gwarantujący możliwość użycia poznanej teorii w praktyce.

 

 

 

Program kursu podzielony jest na dwie części. Pierwszego dnia poruszona zostanie tematyka identyfikacji bramkarskich umiejętności. Prelegentem, który rozwinie ten temat, będzie Marek Dragosz, współpracujący z federacjami i klubami piłkarskimi na całym świecie. Swoją wiedzą dzielił się z takimi klubami jak Benfica Lizbona, Panathinaikos Ateny, Red-Bull Salzburg, Chievo Verona czy Sporting Lizbona. Z uczestnikami kursu podzieli się zarówno bogatą wiedzą, jak i uwagami z obserwacji zawodników i funkcjonowania skautingu bramkarskiego w klubach Europy. Marek Dragosz w drugiej części swojego panelu opowie o tym, na co zwraca się uwagę w szkoleniu i rolach boiskowych bramkarza w konkretnych krajach.

 

 

W drugiej części, podczas pierwszego dnia kursu z prelekcją skupioną na analitycznej pracy skauta wystąpi Tomasz Włodarek. Obecny członek sztabu szkoleniowego reprezentacji Polski U16 oraz drugoligowej drużyny Nadwiślan Góra, współpracował wcześniej z Legią Warszawa jako skaut Akademii Piłkarskiej, oraz trener rocznika U11. Tomasz Włodarek bardzo angażuje się w edukację środowiska trenerskiego, organizując projekt Brakujący Element, oraz współprowadząc bloga T&Ł Włodarek. Podczas dwugodzinnego wystąpienia przedstawi bardzo interesującą prezentację dotyczącą percepcji taktycznej z uwzględnieniem roli bramkarza. Treści te uzupełnione zostaną o zapoznanie uczestników z metodami obserwacji zachowań mentalnych zawodnika na podstawie modelu stosowanego m.in. przez Ajax Amsterdam. Całość zostanie oparta na licznych przykładach gry zawodników z Polski, ligi hiszpańskiej oraz kadr młodzieżowych.

 

 

Drugiego dnia do uczestników szkolenia dołączy dwóch przedstawicieli niemieckiej filozofii bramkarskiej, ukazującej bramkarza jako element bloku obronnego. Uczestnicy kursu będą mieli okazję do wysłuchania bardzo interesujących wykładów przedstawionych przez Gregora Pogorzelczyka oraz Lothara Matuschaka. Gregor Pogorzelczyk jest aktualnie trenerem bramkarzy w Rot-Weiss Essen, klubie z bardzo bogatymi tradycjami. Swoje trenerskie umiejętności zdobywał w drużynie m.in. Ajax Amsterdam, oraz belgijskim KAS Eupen, gdzie odpowiadał za proces treningowy goalkeeperów. Z kolei Lothar Matuschak, obecny skaut Schalke 04, niemal całe trenerskie doświadczenie związał z aktualnym pracodawcą, oraz klubową akademią - Knappenschiede. W Niemczech uznawany jest za pioniera i największego fachowca w zakresie szkolenia młodych bramkarzy. Jego najpopularniejszym wychowankiem jest Manuel Neuer, którego umiejętności łączenia funkcji bramkarza z rolą ostatniego stopera, są właśnie wyszkolone przez prelegenta Scouts for Football. Obaj trenerzy będący wiodącymi postaciami w nowoczesnym szkoleniu bramkarza, prowadzą wspólnie szkółkę Torwartschule Nr. 1, która corocznie wprowadza do Reprezentacji Niemiec, Bundesligi i 2. Bundesligi kilku wychowanków. Prelegenci zaprezentują uczestnikom kursu metody przygotowania raportu z obserwacji bramkarza z wyszczególnieniem cech charakterystycznych oglądanego zawodnika. Uczestnicy pod okiem prelegentów stworzą swoje indywidualne arkusze obserwacyjne. Dużo czasu przewidziano na zobrazowanie członkom kursu filozofii skautingu w Schalke 04.

 

 

 

Jednak na kursie nie koniec! Zgodnie z Modelem Edukacji Skauta SFF, jest to dopiero początek w rozwoju kompetencji uczestników. Po otrzymaniu certyfikatu ukończenia kursu skautingowego, czas na praktykę. Pierwszą okazją do sporządzenia samodzielnego raportu będzie indywidualne wypełnienie arkusza obserwacyjnego podczas meczu Legii Warszawa z Piastem Gliwice. Przygotowane w tym meczu raporty, zostaną ocenione przez sztab ekspercki współpracujący z Scouts for Football, oraz przekazane w formie wskazówek do uczestnika. Kolejnym zadaniem jest stworzenie we własnym zakresie raportu z obserwacji zawodników w trzech wybranych przez siebie meczach. Najbardziej zdeterminowani otrzymają możliwość stażu w klubach piłkarskich wraz ze stałym wsparciem eksperckim ze strony prelegentów Scouts for Football.

 

Asystent Trenera jest patronem medialnym wydarzenia. Dlatego wszyscy czytelnicy mają możliwość zapisu na kurs w cenie przedsprzedaży 990 PLN bez względu na termin zapisu! Co należy zrobić? Wystarczy napisać na adres mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. w tytule podając nazwę Asystent Trenera. Liczba miejsc jest ograniczona i zależy od kolejności zgłoszeń.

 

Już dziś istnieje możliwość by zapisać się na całość cyklu! Rezerwując miejsce na kursie skautingowym poświęconym bramkarzom, uzyskujesz możliwość tańszego zapisania się na pozostałe szkolenia:

 

 

Organizatorzy kursu przewidzieli jeszcze kilka innych niespodzianek o których będziecie mogli dowiedzieć się odwiedzając wydarzenie [link/hiperłącze: https://www.facebook.com/events/1589346871383062/ ], oraz obserwując profil Scouts for Football na facebooku: https://www.facebook.com/scoutsforfootball.official/