Poniższa mała gra służy doskonaleniu obrony pasywnej, czyli cofnięciu się we własną strefę obrony i uniemożliwianiu przeciwnikowi zdobycia gola. Jednocześnie drużyny starają się wykorzystać każdą nadarzającą się sytuacje do kontrataku.

{jcomments on}

Organizacja i przebieg

• Do przeprowadzenia tej małej gry będziesz potrzebował boiska o wymiarach 20x30 m.
  • Na obu liniach końcowych ustaw z czapeczek treningowych po dwie bramki o szerokości 3 m.
  • Boisko podziel linia środkową.
  • W grze biorą udział 2 drużyny po 5 zawodników.

Rysunek 1

• Drużyny starają się zdobyć którąś z dwóch bramek.
  • W momencie, gdy drużyna straci piłkę, wszyscy jej zawodnicy wracają jak najszybciej na swoją połowę.

Rysunek 2

• Drużyna broniąca pozwala atakującym na utrzymywanie się przy piłce dopóki nie znajdą się w strefie obronnej defensorów.
  • Obrońcy starają się utrzymywać ustawienie w bloku i spychać zespół atakujący na ich połowę.

Rysunek 3

• Zespół, który przejmie piłkę ma za zadanie jak najszybsze zdobycie bramki, zanim drużyna, która utraciła posiadanie piłki zdąży wrócić na swoja połowę i ustawić się w obronie.
  • Jeśli kontratak się nie powiedzie zespół atakujący prowadzi atak pozycyjny sondując możliwość zagrania piłki penetrującej linię obrony. Ważnym elementem staje się drybling, gra 1x1 oraz strzał.
  • Jeśli atakujący mają problem ze strzelaniem bramek można dodać zawodnika neutralnego, który będzie grał tylko z atakującymi w danym momencie, a więc teraz mamy do czynienia z grą 6x5.

Rysunek 4

• W momencie, gdy atakujący zaczną sobie lepiej radzić usuń gracza neutralnego z boiska, aby zmusić ich do większej kreatywności w przeprowadzaniu ataku.