Im szybciej nauczymy młodego sportowca rozpoznawania sygnałów związanych ze stresem, tym szybciej będzie on mógł zareagować na zwieszające się pobudzenie.

Każdy sportowiec posiada inny zakres pobudzenia, w którym czuje się najlepiej. Niektórzy zawodnicy osiągają najlepsze rezultaty w sytuacjach, w których odczuwają silny stres. Inni piłkarze w momencie mniejszego pobudzenia są w stanie wykorzystać swój potencjał. Dlatego warto uczyć zawodników rozpoznawania swojego stanu pobudzenia.

Bez względu na to, czy zawodnik występuje w lidze juniorskiej, amatorskiej czy zawodowej, będzie odczuwał stres. Jest to naturalna reakcja naszego organizmu. Stres odczuwany przez młodych sportowców, związany z rywalizacją jest właściwą reakcją. W obliczu takiej sytuacji organizm wydziela hormony, które mobilizują nas do działania. Nieodczuwanie stresu w sytuacji, gdy zbliża się ważny mecz dla drużyny, jest czymś mało prawdopodobnym.

ZWROTY ZMNIEJSZAJĄCE PRESJĘ

· „skoncentruj się na swoim zadaniu”

· „wiele razy pokazaliście, że potraficie to zrobić”

· „masz wszystko, czego potrzebujesz, żeby dobrze zagrać”

· „jesteśmy jedną drużyną”

· „stres jest potrzebny, wykorzystaj go”

ZWROTY ZWIĘKSZAJĄCE PRESJĘ

· „tylko się nie stresujcie”

· „to ważny mecz, musimy go wygrać” „musisz się wreszcie przełamać i strzelić bramkę”

· „najważniejszy jest wynik dzisiejszego meczu”

· „dzisiaj gramy o wszystko”

 

 

Jak radzić sobie ze stresem:

  1. Przed meczem skoncentruj uwagę sportowca na teraźniejszości. Nie przypominaj zawodnikowi poprzednich rozgrywek. Nie mów o tym, co będzie, jeśli drużyna wygra mecz.
  2. Zachęć zawodnika, aby koncentrował się na rzeczach, na które ma wpływ: regeneracja przed meczem, zjedzenie wartościowego posiłku czy spakowanie swojej torby. Myślenie o pogodzie, umiejętnościach przeciwnika czy reakcjach trenera jest poza jego kontrolą, dlatego nie warto się na tym koncentrować.
  3. Zawodnicy, którzy są dobre przygotowani pod każdym względem, lepiej radzą sobie z presją. W celu zwiększania świadomości, zawodnik może prowadzić swój dziennik treningowy. W dzienniku sportowiec zapisuje, np. elementy, które poprawnie wykonał podczas treningu. W ten sposób monitoruje swoje postępy. Prowadząc dziennik, zawodnik uświadamia sobie swoje mocne strony.
  4. Ćwiczenia oddechowe zmniejszają stres odczuwany przez zawodników. Trener lub rodzic może wykształcić wśród zawodników nawyk koncentracji na spokojnym i głębokim oddechu. W ten sposób zawodnicy dostarczają tlen do swojego organizmu oraz koncentrują na teraźniejszości.
  5. Najlepsi zawodnicy mają swoje rutyny startowe. Oznacza to, że piłkarz przed każdym meczem wykonuje określone czynności, np. zakłada strój w tej samej kolejności, wykonuje konkretne ćwiczenia, przygotowując się do meczu. Sportowcy, którzy posiadają swoje rutyny, koncentrują się na poszczególnych elementach, zmniejszając tym samym odczuwany stres.

Powyższy fragment pochodzi z artykułu „Jak rozwijać siłę mentalną młodego sportowca”, którego autorkami są: Ewa Serwotka, Małgorzata Stępniak, Martyna Tadzik oraz Anna Ussorowska, czyli zespół Fundacji Sportu Pozytywnego. Cały artykuł znajdziecie w wydaniu specjalnym „Asystent Trenera Dzieci i Młodzieży 3”.

Tutaj można zamówić czasopismo „Asystent Trenera”